Arduino’yu Ladder Diyagramı ile Programlama-1

Bu yazımızda Arduino’nun PLC gibi ladder diyagram ile nasıl programlanabileceğinden bahsedeceğiz. Bundan sonra da sık sık bu konuda örnekler sunmaya çalışacağız. Arduino ile tam anlamıyla bir PLC programlama öğrenilemez ancak bu yöntemle çok daha ucuz bir maliyetle ladder diyagramıyla programlama pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Öncelikle Arduino ve PLC nedir kısaca tanımlayalım. Arduino  java tabanlı processing dilini kullanan ram,rom ve IO birimleri olan bir mikro kontrolcüdür. Yazılan kod ara programlar aracılığı ile mikroişlemcinin anlayabileceği makine diline çevrilir sonrasında kod mikroişlemci tarafından yorumlanarak giriş çıkış birimlerini yönetir. PLC ise endüstriyel elektrikte kullanılmak üzere geliştirilmiş bir endüstriyel bilgisayardır. PLC ismi İngilizce Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Yani adından da anlaşıldığı üzere programlanabilir mantıksal denetleyicidir. Bilindiği gibi endüstride kullanılan kontaktörler, zaman röleleri ve bir çok endüstriyel kumanda elemanının hem boyutları büyüktür hem de kullanım sırasında elektriksel ark oluşturmak gibi dezavantajları vardır ki bazı çalışma ortamlarında bu istenmeyen bir durumdur. PLC kumanda elemanlarının yerine kullanılan mikroişlemci tabanlı bir cihazdır. Bu cihazlarda zamanlama, sayıcı, sıralama, analog dijital dönüşüm ve birçok lojik işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Basit olarak bakıldığında Arduino ile PLC işlevsel olarak benzer özelliklerdedir fakat yapısal olarak birbirinden farklı cihazlardır. Ayrıca PLC’ler endüstride yüksek çalışma gerilim ve akımlarında çalışmaya elverişli sağlam cihazlarken Arduino buna elverişli değildir.

Gelelim Arduino’yu ladder diyagramı ile bir PLC gibi programlamaya. Bunun için Waltech firmasının geliştirmiş olduğu Ladder Maker programını kullanacağız. Program ücretsizdir ve kullanımı oldukça basit, temel birçok işlevi de yerine getirmeye uygundur.

İlk örnek olarak tabi ki bir led yakacağız 🙂 İlerleyen günlerde daha çok örnekle bu konuda paylaşım yapmaya devam edeceğiz.

Devrenin ladder diyagramı

Pin bağlantılarına programda yukarda bulunan “help” açılır menüsünden ulaşabilirsiniz.

Çalışma videosu

“Waltech Ladder Maker” programını buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.