Arduino’yu Ladder Diyagramı ile Programlama-2

Arduino’nun bir PLC gibi ladder diyagramı ile programlanmasıyla alakalı bir paylaşım yapmıştık. Bu yazımızda da yine bu konuyla alakalı örnek bir uygulama yapacağız.

Mühürleme devresi endüstriyel elektrikte oldukça popüler olan bir devredir ve endüstride üç fazlı asenkron motorları mühürlemeyle kumanda etmek oldukça popüler bir uygulamadır. Bu yazımızda mühürleme devresi Arduino üzerinden ladder diyagramı ile nasıl yapılır onu anlatacağız.

Öncelikle mühürleme devresi nedir, nasıl çalışır bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Mühürleme devresi ile bir motor start butonuna basıldığı takdirde çalışmaya başlar ve buton bırakılsa da stop butonuna basılana kadar durmadan çalışmaya devam eder.

Mühürleme devresinin otomatik kumanda devresi aşağıdaki gibidir.

Mühürleme devresinin ladder diyagramı da aşağıdaki gibidir.

Waltech Ladder Maker programıyla ladder diyagramını çizdikten sonra programı Arduino’nuza aktarmak için programda bulunan “Hardware” açılır menüsünden kullanacağınız Arduino modelini seçmeyi unutmayın. Daha sonra “compile” butonuna tıklayarak bağladığınız Arduino’nuza programı atabilirsiniz.

Devremizin şemasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Butonları Arduino’ya bağlarken attığımız programdan dolayı girişler low-active özelliktedir. Yani girişlere lojik sıfır uyguladığımızda girişler aktif olur ve çıkış belirlenir. Bundan dolayı Arduino girişine butonları bağlarken Arduino’ya lojik sıfır uygulayacak şekilde bağlantı yapılmalıdır.

Devre şeması aşağıdaki gibidir.

Devre şemasını elimde bulunan malzemelere göre hazırladığım için çıkışta bir röle ile motoru kontrol etmeyi düşünmüştüm. Ancak elimdeki 5 Voltluk röleyi tetiklemeye Arduino çıkışları yetersiz kaldı. Elimde Arduino’ya uyumlu röle modülü de olmayınca devreyi çıkışına LED ve Buzzer bağlayarak kurup öyle test ettim. Benzer şekilde BD711 transistör kullanarak da devreyi kurabilirsiniz. Bunun için şema aşağıdaki gibidir.

Son olarak aşağıdaki şema da benim devreyi test ettiğim şemadır. Çalışma videosundaki devre bu şemaya uygun olarak hazırlanmıştır.

Çalışma Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.