Atmel Mikrodenetleyici Nedir? Nasıl Programlanır?

Atmel Mikrodenetleyici Nedir?

Atmel Corporation 1984’te kurulmuş bir yarı iletken yöntecisidir. 2015 yılında çoğumuzun PIC serisi mikrodenetleyici üretimiyle tanıdığı Microchip tarafından 3.4 Milyar Dolar karşılığında satın alınmıştır. Biz bu yazımızda Atmel firmasının ürettiği mikrodenetleyicileri ele alacağız. Kısaca AVR adıyla isimlendirilen bu mikrodenetleyiciler 8 bitlik RISC (İngilizce:Reduced Instruction Set Computing)(Türkçe:İndirgenmiş Komut Takımıyla Hesaplama) mimariye sahiptir. 2 KB ile 18 KB arasında değişen kapasitelerde yazılıp-silinebilen belleğe sahiptir. Atmel mikrodenetleyiciler birkaç gruba ayrılabilir.

  1. AT90Sxxxx : Klasik AVR’ler
  2. ATtiny: En az seviyede giriş/çıkışlı, küçük bellekli ucuz ve az güç harcayan grup. AVR programlamaya yeni başlayacaklar için bu seriyi öneririm (ATtiny2313)
  3. ATmega: Aynı çekirdek ama daha fazla bellek ve giriş/çıkışlı. 100 pine kadar paketleri bulunmaktadır. Şu anda elektronik dünyasında çok popüler olan Arduino’da bu seri mikrodenetleyiciler bulunmaktadır.
  4. Diğer Özel Denetleyiciler
ATmega328p Mikrodenetleyici

Nasıl Programlanır?

Atmel marka mikrodenetleyicileri, Atmel’in resmi uygulaması olan Atmel Studio üzerinden programlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu derleyiciyle Assembly ve C dillerinde programlama yapabilirsiniz. Ayrıca bu derleyici kullanıcıya Arduino programlama imkanı da vermektedir. Şahsen benim kullandığım en güzel arayüze sahip derleyici.

Atmel Studio 7

Derleyicide Hazırlanan Program Nasıl Simüle Edilir?

Şahsen ben simülasyon işlemi için Proteus ISIS programanı kullanmanızı öneriyorum. Yazdığınız kodu Build’ledikten sonra proje klasöründe ayrıca Debug isminde bir klasör oluşacaktır. Bu klasördeki .hex dosyasını ISIS’te kurduğumuz devre içindeki mikrodenetleyicilere tanıtarak devremizi tam anlamıyla simüle edebiliriz. Bu işlemleri nasıl yapacağınıza dair bir yazı hazırlamayı planlıyorum.

Derleyicide Hazırlanan Program Nasıl Mikrodenetleyiciye Yüklenir?

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bir programlayıcıya ihtiyacınız var. Atmel’in kendi ürettiği programlayıcıları alabileceğiniz gibi alternatif bir çok programlayıcıyı alabilirsiniz. Şu anda piyasada ekonomik fiyatlara satılan Usbasp ve USBtinyISP programlayıcılarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu programlayıcıları AliExpress yardımıyla Çin’den de alabilirsiniz.

Umarım yazımız yararlı olmuştur. Gelecekte Atmel’le ilgili yeni yazılar yazmayı planlıyoruz. Bunlar içinde Assembly kod örnekleri de bulunacaktır. Gelecek yazılarda görüşmek üzere. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.