Devre Analizi Dersleri-3:Paralel Devreler

Bu yazımızda Devre Analizi dersimizin üçüncü bölümünü işleyeceğiz. Bu bölümde paralel devrelerde akım, gerilim ve güç ilişkileri incelenecektir. Matematiksel olarak hesaplamalar yapılacak ve simülasyonda ispatlanacaktır.

Paralel Devrelerde Akım

Şemada görüldüğü gibi bir gerilim kaynaklı ve iki paralel dirençli bir devremiz olsun. Paralel devreleri bu şemayı kullanarak inceleyelim.

Paralel devrelerde akım kollara ayrıldığı için dirençlerin üzerinden geçen akımlar birbirinden farklıdır. Yani ana kol akımına I ve dirençlerin üzerinden geçen akımlara sırasıyla I1, I2, dersek şu eşitliği elde etmiş oluruz.

I = I1 + I2

Bu eşitliği ORCAD programı yardımıyla simüle edersek devredeki bütün akımların birbirinden farklı olduğu görülür.

Bu akım değerlerini hesaplamak istersek aşağıdaki eşitlikleri kullanabiliriz. Öncelikle ana kol akımını bulalım. Bunun için eş değer direnç değerini bulmamız gerekmektedir. Paralel devrelerde eş değer direnç aşağıdaki eşitlikle bulunabilir.

Bu denklemi devremize uygularsak eş değer direncimizi aşağıdaki gibi buluruz.

Eş değer direnç değerimizi bulduktan sonra akım değerimizi bulabiliriz.

Ana kol akımını hesapladıktan sonra paralel kollardaki akımları hesaplamaya başlayabiliriz.

Bu sonuçları bulduktan sonra I1 ve I2 akımlarının toplamının ana kol akımına eşit olduğu görülür.

Paralel Devrelerde Gerilim

Şimdi de paralel devrelerde gerilimler arasındaki ilişkiyi inceleyelim. Paralel devrelerde bütün paralel kollardaki gerilim, gerilim kaynağının gerilimine eşittir. Bu sözel ifadeyi denklem şeklinde yazarsak

V = VR1 = VR2

Bu eşitliği Proteus programı yardımıyla simüle edersek paralel kollardaki bütün gerilimlerin birbirine eşit olduğu görülür.

Bu teoriyi Ohm kanunu kullanarak ispatlayabiliriz. Bunun için direncin üzerinden geçen akım ile direnç değerini çarpıp o direnç üzerindeki gerilim değerini bulabiliriz. Ayrıca ana kol akımını eş değer dirençle çarparak ana gerilimi bulabiliriz.

Paralel Devrelerde Güç

Doğru akım devrelerinde güç  P = V x I formülüle bulunur. Bu formül aşağıdaki formlarla da yazılabilir.

Şemadaki devrenin güç hesaplarını yaparsak aşağıdaki sonuçları buluruz.

Bu sonuçlar ORCAD programında yapılan simülasyonla karşılaştırılırsa sonuçların yuvarlama farkı haricinde birbiriyle aynı olduğu görülür.

Böylelikle paralel devreleri incelemiş olduk. Bir sonraki yazımız seri – paralel karışık devrelerle ilgili olacak. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.