Dropbox’ta Belge Tarama İşlemi Nasıl Yapılır?

Popüler bulut depolama servisi olan Dropbox’ın mobil uygulamasına kullanıcıların çokça kullandığı belge tarama özelliği eklendi. Dropbox bu özelliğe kavuşmadan önce kullanıcılar belgelerini CamScanner gibi uygulamalarla tarıyor ve daha sonra tarama çıktısını cihazlarına ya da daha önceden eşleştirdikleri bulut depolama servislerine kaydediyorlardı. Bu yazımızda tarama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi sizlere anlatacağız.

Öncelikle bu özelliği kullanabilimeniz için Dropbox’ı güncellemeniz gerekmedir. Ben şu anda cihazımda 42.2.2 sürümünü kullanmaktayım.

Şimdi tarama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi adım adım anlatmaya başlayalım.

1. Öncelikle tarama işlemini gerçekleştirdikten sonra belgemizi nereye kaydetmek istiyorsak o klasöre girelim. Daha sonra sağ altta görülen “+” işaretine tıklayalım.

2. Yukarıdaki görselde de görülen “Scan Document” ‘e basalım. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra cihazınızın kamerası açılacaktır. Bu kısımda fener işareti karanlıkta belgelerinizi daha rahat görebilmeniz için feneri açmaktadır. Fenerin yanındaki flaş işareti de kameranızın çekim esnasında flaşının çalışmasını sağlamaktadır.

3. Dropbox belge tararken belge sınırlarını otomatik olarak belirlemektedir. Yani küçük bir not kağıdından tarama işlemi yapmak istediğinizde not kağıdını mavi çizgilerle tanımaktadır. Şimdi bir önceki görseldeki kitaptan yararlanarak tarama işlemini gerçekleştirelim.

4. Çekim işlemini yaptıktan sonra yukarıdaki görseldeki menü karşımıza çıkmaktadır. Adjust menüsüyle çıktının kontrastı ve buna benzer diğer ayarları yapabilirsiniz. Rotate menüsüyle belgeleri çevirebilir, arrange menüsü ile çektiğiniz sayfaları sıralayabilirsiniz. Add page menüsüyle de belgenize yeni sayfalar ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sağ üstteki ok tuşuna basıp tarama işlemini tamamlıyoruz. Ok tuşuna bastıktan sonra karşımıza belge isimlendirmesi ve belgeyi nereye kaydetmek istediğimizle ilgili menü çıkmaktadır. Bu ayarları da yaptıktan sonra yine sağ üstteki ok tuşuna basarak belgemizi oluşturuyoruz.

Yukarıdaki işlem basamaklarını yaparak belgemizi oluşturmuş olduk. Bu yazıda yaptığım tarama sonucunda oluşan pdf dosyasının Dropbox linkini sizinle paylaşacağım. Yazımızın yararlı olması dileğiyle

Dropbox Linki : https://www.dropbox.com/s/v66ks4bsnxpa48j/teknobeyinler.pdf?dl=0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.