EKTS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü EKTS’nin kullanımını anlatacağız. EKTS elektrik kumanda sistemlerini tasarlamak ve simüle etmek için kullanılan basit bir programdır. Programın amacı lise ve üniversitelerde verilen elektrik kumanda teknikleriyle ilgili derslerde kumanda sistemlerini tasarlamak, simüle etmek ve çalışmasını izlemektir. Diğer birçok benzer programın aksine EKTS ücretsiz bir programdır.

Programın ara yüzü ekran görüntüsünde görüldüğü gibi oldukça sade ve kullanımı kolaydır. Ana pencerede devre tasarlama paneli, araç çubuğu ve kütüphane penceresi bulunur. Araç çubuğunda yeni dosya açma, bilgisayardaki kayıtlı bir dosyayı açma, dosyayı kaydetme, seçili olanları silme ve dosyayı yazdırma gibi temel fonksiyonların yanında kütüphane penceresini gizle/göster, elemanları listele ve simülasyonu çalıştır butonları bulunur.

EKTS’de Devre Tasarlamak

EKTS’de devre tasarlamak için kütüphaneden devrede kullanılacak eleman seçilerek çift tıklanır ve çizim penceresine eklenir. Elemanların konumlarını değiştirmek için üzerine sol tıklanır ve sürüklenerek istenilen konuma bırakılır. Devrede kullanılacak elemanlar çizim ekranına eklendikten sonra bağlantıları yapmak için bağlantısı yapılacak elemanın bağlantı ucuna sol tıklanır ve bağlanacak elemanın bağlantı ucuna sürüklenip bırakılır. Elemanların pozisyonunu değiştirmek için üzerine sağ tıklanır ve istenilen döndürme açısı seçilir.

Herhangi bir elemanı silmek için iki yol vardır. Üzerine tıklayıp “delete” tuşuyla veya araç çubuğundan “silme” butonuyla eleman silinebilir. Elemanlara isim verirken üzerinde bulunan isim etiketine çift tıklanıp verilmek istenen isim yazılır ve çizim ekranında boş bir yere tıklanarak çıkılır. Elemanlara yapılan kaydırma ve silme eylemleri bağlantı yolları için de aynen geçerlidir. Programda düğüm noktaları bağlantı yapıldığında otomatik olarak oluşur. Tasarlanan devreye açıklama metini eklemek için “düzenle” menüsünde bulunan “metin ekle” yazısına tıklanır. Böylece çizim penceresinin sol üst köşesine metin etiketi eklenir. Eklenen metin etiketi açıklama metni koyulacak kısma sol tıklanıp sürüklenerek bırakılır. Metin etiketinin içerisindeki yazı üzerine çift tıklanarak düzenlenir.

Programda devrede kullanılan elemanları listeleme imkânı da vardır. Bunun için iki yol vardır. Araç çubuğunda bulunan “kullanılan elemanları listele” butonundan veya “pencere” üst sekmesindeki menüden “kullanılan elemanları listele” yazısına tıklayarak eleman listesi görüntülenebilir.

Tasarlanan devrenin simülasyonu için araç çubuğundaki “çalıştır” butonuna tıklanır. Durdurmak için yine araç çubuğunda bulunan “durdur” butonuna tıklanır.

Örnek devredeki lambanın rengini değiştirmek için üzerine sağ tıklanıp açılan menüden renk seçimi yapılır.

Aşağıda basit bir örnek kumanda devresinin simülasyonu verilmiştir.

EKTS programına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Electrical Control Techniques Simulator (EKTS)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.