F-16 Fighting Falcon ile F-35 Lightning II Karşılaştırması

Bu yazımızda şu anda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Savaşan Şahin uçağıyla yakın zamanda envantere girecek F-35 Yıldırım II uçağını karşılaştıracağız. Öncelikle uçaklarımızı tanıyalım.

F-16 Savaşan Şahin 

F-16 Savaşan Şahin, Lockheed Martin tarafından üretilen çok amaçlı, tek motorlu jet savaş uçağıdır. Hafif bir avcı uçağı olarak tasarlanmıştır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Olağanüstüye yakın bir manevra kabiliyeti vardır. Hatta bu manevra kabiliyetini şu anda Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan F-4’ler ile karşılaştırırsak aşağıdaki gibi bir tabloyla karşılaşırız.

İç radüs F-16 , dış radüs F-4

Tasarımı dogfight olarakta adlandırılan it dalaşı için iyileştirilmiştir. Bu kapsamda daha iyi görüş sağlanması için uçağın kanopisi su damlası şeklinde imal edilmiştir.  Uçağın elektronik yazılımı pilotun en fazla 9G çekebilmesine izin verir. Bu değer anlık olarak 9.5G değerlerine yükselebilir. Bilmeyenler için G(Gravity)’yi eski SoloTürk birinci pilotu Yüzbaşı Yusuf Kurt’tan okuyalım.


Teknik Veriler :

  • Azamı Hız : 12.000 metrede 2175 km/h (2.05 Mach)
  • Maksimum Menzil : 3890 km

F-35 Yıldırım II

Yakın zamanda Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine girecek olan F-35 yine Lockheed Martin tarafından üretilen çok amaçlı, tek motorlu jet savaş uçağıdır. Savaşta her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanmıştır. En ucuz F-16’nın birim maliyeti 14,6 Milyon USD iken en ucuz F-35’in birim maliyeti 98 Milyon USD’dir. Yüksek birim maliyeti nedeniyle sıkça eleştirilmiştir. Hatta Amerikan Başkanı Donald Trump bu programı eleştirip tasarrufa yöneleceklerini söylemiştir. Şu anda F-35 üretim programın toplam maliyeti 400 Milyar doları aşmış durumdadır.

F-35 üretilirken F-22 Raptor uçağında kullanılan teknolojilerden yararlanılmıştır. Uçağın radar izi F-22 kadar küçük olmasa bile günümüz uçaklarından küçüktür. Bunu sağlamak için uçağın silah istasyonu gövde içine saklanmıştır. Dikey iniş kalkış yapabilmesi için VTOL özelliğine sahip versiyonları da vardır. Türk Hava Kuvvetleri envanterine bu özellikteki F-35’lerden de katacaktır. Uçak gemilerine iniş kalkışa uyumlu olması için gövde altı sağlamlaştırılmıştır.

Teknik Veriler :

  • Azami Hız : 1932 km/h (1,6+ Mach)
  • G Limiti : 9
  • Maksimum Menzil : 2200 km

F-16’ı mı Yoksa F-35 mi Daha Başarılı Bir Uçak

Aslında bu karşılaştırmanın kesin bir galibi yok. İki uçağında birbirine karşı üstün geldiği konular var. İlk önce hava angajmanlarının en önemli olayı olan it dalaşı karşılaştırmasını yapacağım. Bildiğim kadarıyla şu ana kadar F-35 henüz gerçek bir hava angajmanına girmedi. Ancak yapılan test uçuşlarında alınan sonuçlara göre F-35, F-16’nın çok gerisinde kalıyor. Bu dezavantaj F-35’in düşük manevra kabiliyetinden kaynaklanıyor.  Ancak F-35 içinde bulundurduğu elektroniksel donanımlar ve silah sistemleriyle gerçek bir angajmanda F-16’nın tahtını elinden alabilecek potansiyelde bir uçak. Daha önceden yazdığım gibi F-35 henüz gerçek bir angajmana girmedi ve çok yeni bir uçak. F-35’i ancak ilerleyen yıllarda çok iyi inceleyebiliriz. Bu önemli konuyu açıkladıktan sonra diğer karşılaştırmaları yapabiliriz.

F-16’nın Üstün Geldiği Konular : 

  1. Birim Maliyeti : F-16’nın birim maliyeti F-35’ten yaklaşık 7 kat daha ucuz. Bu nedenle Amerika dahil bir çok ülke tarafından çokça tercih edilen bir jet uçağı.
  2. Dogfight Kabiliyeti : Şu anda it dalaşında F-35’ten daha üstün olduğu söylenebilir. Ancak gün geçtikçe bu başarısını kaybedecek.

F-35’in Üstün Geldiği Konular : 

  1. Gizlilik : F-35 Yıldırım II F-22 kadar küçük bir radar izine sahip olmasada günümüzde kullanılan birçok uçaktan daha düşük bir radar izine sahip olmasıyla başarılı bir uçaktır.
  2. Elektronik ve Silahsal Sistemler : F-35 Yıldırım II kullanacağı elektronik ve silahsal sistemlerle angajmanlarda büyük başarılar sağlayabilecek kapasitede bir uçaktır.
  3. Dikey Kalkış Yapabilme İmkanı : F-35’in en önemli özelliği sayılabilecek bu özellik sayesinde uçak uygun koşullar sağlandığı halde dikey kalkış yapabilmektedir. Bu özelliği sayesinde uçak gemilerinden rahat kalkış yapabilmektedir.

SONUÇ :

Birim maliyetinin pahalı olmasına karşın F-35 yeni bir uçak olmasına rağmen F-22’den gelen tecrübelerle güçlenmiş bir jet savaş uçağıdır. F-16 ne kadar da it dalaşında F-35’e üstün gelse de yakın zamanda emekli edilecektir. Sonuçta uçaklar, tanklar ve diğer askeri araçlar ne kadar tamir edilseler de sonuçta üzerlerinde  yılların yorgunluğu oluyor. Emekli edilen F-5’ler ve belli varyasyonları emekli edilmiş F-4’lerden sonra F-16’lar da emekli edilmek zorunda kalacaktır. Ayrıca TAI’nin şu anda geliştirmekte olduğu Milli Muharip Uçağı (TF-X) projesi ile F-35’in dezavantajlı olduğu koşullara uygun uçaklar geliştirilecektir. TF-X’in gelişimi ilerlediğinde onunla ilgili de bir yazı yazmayı planlıyoruz. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.