IFTTT Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gün geçtikçe hayatımızdaki cihazlar akıllanmaya başladı. Öyle ki bu akıllılık evimizde kullandığımız lambalara bile ulaştı. Philips Hue gibi kablosuz lambalar şu anda pahalı olsa da yakın zamanda bir çoğumuzun hayatına girecek. Ancak biz hayatımızdaki akıllı cihazları birbirleriyle bağlantılı hale getirerek ya da kendi içlerinde onlara bir takım görevler vererek daha akıllı hale getirebiliriz. Hem de bunun için ekstra donanımsal modifikasyonlara gerek duymayacağız. İhtiyacımız olan şeyler akıllı cihazlar, internet ve tabi ki de IFTTT.

“Do more with the services you love” yani “Sevdiğiniz hizmetler ile daha fazlasını yapın” sloganıyla ortaya çıkan IFTTT daha önceden hazırlanan veya sizin hazırlayacağınız appletler ile cihazlarınız arasında bağlantı kurarak ya da cihaza daha verdiğiniz komutları uygulayarak günlük hayatınızı kolaylaştırıyor. Şöyle ki, evinizden ayrıldınız ve telefonunuzda Wifi’ı kapatmayı unuttunuz. IFTTT bunu sizin yerinize yapabiliyor. Evinizden yaklaşık 100 metre uzaklaştığınızda Wifi’ı otomatik olarak kapatabiliyor. Bu IFTTT’nin yapabileceği en kolay işlemlerden birisi. Yapabileceğiniz görev kombinasyonlarını hesaplamaya kalksak ciddi rakamlara ulaşırız.Şimdi sizlere kendi kullandığım birkaç tarifi tanıtacağım. Aynı zamanda bu yazının son bölümlerinde kendi tariflerinizi nasıl oluşturabileceğinizi göstereceğim.

1. Telefonum Evimden Ayrıldığımda Wifi’ı Otomatik Olarak Kapatsın

Bu benim hayatımı en çok kolaylaştıran tariflerden birisi. Sisteme belirttiğim ev adresimden ayrıldığımda IFTTT otomatik olarak Wifi’ı kapatıyor ve pil ömrünü uzatıyor. Tarifin kararlılığını test etmek için 3 gün boyunca kullandım. Evden yaklaşık 130 metre uzaklaşınca Wifi otomatik olarak kapatıldı. Aynı zamanda IFTTT’den Wifi’ın kapatıldığına dair bildirimde aldım. Siz isterseniz bu bildirimi kapatabilirsiniz.

2. Telefonum Evime Geldiğimde Wifi’ı Otomatik Olarak Açsın

Bu tarif hayatımı bir önceki tariften daha fazla kolaylaştırıyor. Unutkan olduğumuz zamanlarda evimizdeki kablosuz ağ bağlantısına bağlanmayı unutabiliyoruz. Bazen fark ettiğimizde çok geç olabiliyor. Bu nedenle internet paketimizden ciddi miktarda veri indirebiliyoruz. Bence bu tarifin bize sağladığı en büyük yarar bu.

3. Facebook’ta Etiketlendiğim Fotoğraflar Dropbox Hesabıma Kaydedilsin

Bu tarif sayesinde Facebook’ta etiketlendiğiniz fotoğrafları IFTTT ile bağladığınız Dropbox hesabınıza kaydedebilirsiniz. Bu tarifin Dropbox haricinde Google Drive, OneDrive ve Box versiyonları da bulunmakta.

4. Evimin Üzerinden Uzay İstasyonu Geçeceği Zaman Bana Bildirim Ver

Bu tarif günlük hayattı kolaylaştırmaktan çok hobi üzerine yapılmış bir tarif. Evinizin üzerinden uzay istasyonu geçmeden belli süre önce size IFTTT tarafından bildirim geliyor. Bu tarifi kendiniz özelleştirerek evinizin üzerinden uzay istasyonu geçmesi halinde evinizdeki lambaları yakabilirsiniz. Bu sizin hayal gücünüzün sınırlarına bağlı.

Nasıl Tarif Oluştururum?

Hazır tarifleri kullanabileceğiniz gibi kendi tariflerinizi de oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken My Applets menüsüne girip sağ üstte bulunan + butonuna dokunmak. Bu butona bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Burada if this kısmı gerçekleşmesi gereken koşulu, then that kısmı ise koşul sağlanlandıktan sonra hangi işlemin yapılacağını anlatmaktadır. Koşulumuzu belirlemek için öncelikle this‘in yanındaki artıya dokunuyoruz.

Bu işlemden sonra karşımıza kullanabileceğimiz servislerin listesi çıkıyor. Biz konum servisini kullanalım bu yüzden Location’ın üzerine dokunalım.

Eve geldiğimizde telefonumuzu sesli konuma getirecek bir tarif oluşturalım. Bu nedenle Select trigger kısmında “You enter an area” seçeneğine dokunalım.

Evimizin konumunu IFTTT’ye tanıttıktan sonra sağ üstteki onay işareti simgesine dokunalım. Bu işlemden sonra bu sefer that bölümünün yanında + işareti oluşmaktadır. Şimdi bu + işaretine dokunalım ve koşulun sağlanması durumunda gerçekleştirilecek işlemi belirleyelim.

Koşul sağlandıktan sonra telefonumuzu sesli konuma getireceğimiz için servislerden Android Device servisini seçiyoruz. Bu seçimi yaptıktan sonra karşımıza konum servisindeki menüyle benzer bir menü çıkmaktadır. Bu menüden Set Ringtone Volume ‘a dokunuyoruz. Bu dokunma işleminden sonra karşımıza ayarlamaları yapacağımız bir menü çıkmaktadır.

Bu menüden telefonumuzun ses seviyesini %100’e ayarlıyoruz. Siz isterseniz 10’un katlarından farklı yüzdeler seçebilirsiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra onay işareti simgesine tıklıyoruz ve son aşamaya geliyoruz.

Bu aşamada Edit title seçeneğiyle oluşturduğunuz tarifin ismini değiştirebilirsiniz. Ayrıca Receive notifications when this Applet runs seçeneğinin aktif olması durumunda tarifin çalışması halinde telefonunuzda bildirim alabiliyorsunuz. Bu ayarlamaları da yaptıktan sonra Finish butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

NOT : Bu tarifi kullanabilmeniz için telefonunuzun konum servisinin açık olması gerekmektedir.

Kendi tarifimizi de oluşturarak yazımızı sonlandırıyoruz. Daha önceden de belirttiğim gibi IFTTT ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle doğru orantılı. Ama kesin olan bir şey var ki o da gün geçtikçe IFTTT hayatımıza daha çok girecek. Yazımızın yararlı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.