JK Flip–Flopla 0–99 Sayıcı Devresi Tasarımı

Bu yazımızda JK Flip – Flop kullanarak 0 – 99 ileri sayıcı devresi tasarlayacağız. Devremiz 0 – 99 arasında sayım yapan bir sayıcı devresidir. Sayıcı çalıştırıldığı ilk anda 00 değerini almaktadır. Birinci Flip – Flop’un CLK girişine bir clock sinyali uygulandığında sayıcı çıkışında okunan değer bir arttırılmaktadır. Devre çıkışı 99 a ulaştıktan sonra Flip – Floplara tekrar Clock sinyali verildiğinde devre ilk çalışma durumuna geçerek 00 değerini almaktadır. Devrede JK Flip – Flop olarak 74HC107 entegresi kullanılmıştır. Kullanılan JK Flip – Flop sayısı 4’tür.

JK Flip – Flop’larda oluşturulan BCD kodun displayde işlenebilmesi için kod çözücü (decoder) kullanılmıştır. Kullanılan decoder 4 bitlik BCD kodunu 7 segment bir displayin işleyebileceği şekile çevirmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için 2 adet CD4511 entegresi kullanılmıştır.

Sayıcımız temel olarak iki adet MOD-10 sayıcı içermektedir. Bu MOD-10 sayıcılar birbirine bağlanarak 99’a kadar sayma işlemi gerçekleştirilmiştir. Bir MOD-10 sayıcının blok diyagramı aşağıdaki gibidir.

Hüseyin Ekiz – Mantık Devreleri Kitabından Alınmıştır

Birler basamağındaki sayma işlemini gerçekleştirecek MOD-10 sayıcının D çıkışı onlar basamağındaki sayma işlemini gerçekleştirecek MOD-10 sayıcının CLK girişine bağlanarak iki basamaklı sayma işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde ikinci MOD-10 sayıcının çıkışı üçüncü bir MOD-10 sayıcının CLK girişine bağlanarak iki basamaklı sayma işlemi gerçekleştirilebilir.

Devrenin mantığını anlattıktan sonra şemamızı oluşturabiliriz. Devredeki Clock girişinin nasıl besleneceği isteğe göre değişebilir. Bir clock generatöründen belli frekans değerinde bir clock beslenebileceği gibi bir buton yardımıyla oluşturulan clock sinyali de Flip-Flop’a verilebilir. Ancak butonla clock verilirken dikkat edilmelidir. Çünkü buton mekanik bir eleman olduğundan dolayı sağlıklı clock sinyali sağlayamayabilir. Şöyle ki siz butona bir kez bastığınızı zannederken buton kendi içinde yapacağı sekmeler nedeniyle sisteme 5 tane ayrı clock sinyali gönderebilir. Bu sekmeleri ya bir RC filtre devresi tasarlayarak ya da buton girişini bir Arduino’ya bağlayıp programı 300 milisaniye bekletip Arduino’dan çıkış alarak engelleyebilirsiniz.

DEVRE ŞEMASI :

Ayrıca Proteus çizim dosyasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.dropbox.com/sh/gqmal6r07g718cz/AAAe2tmOJx4NTGaDayDgBONha?dl=0

ÇALIŞMA VİDEOSU:

“JK Flip–Flopla 0–99 Sayıcı Devresi Tasarımı” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.