ORCAD Capture CIS’te Kare ve Üçgen Dalga Oluşturmak

ORCAD, Cadence Design Systems tarafından geliştirilen bir elektronik çizim programıdır. Kullanımı ilk bakışta zor olarak görülse de içinde bulundurduğu özelliklerle kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen bir programdır. Üniversitelerin Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümlerinde de sıklıkla eğitimi verilmektedir. ORCAD sayesinde kurulan devreler üzerinde grafiksel analizler yapmak, karakteristikler çıkartmak gibi işlemler kolayca gerçekleştirilebilir.. Ancak kullanımı Proteus gibi programlara göre daha zordur. İşte bu nedenle bugün sizlere ORCAD’de kare, üçgen ve diğer sinüs olmayan dalgaların nasıl oluşturulacağını anlatacağım.

Öncelikle bu tip dalgaları oluşturmak için kütüphaneden VPULSE üretecini kullanacağız. Oluşturma sürecini anlatmadan önce çizimde yararlanacağımız görseli sizlerle paylaşmak isterim.

ORCAD’de ilk olarak kare dalga oluşturalım. Bunun için ORCAD kütüphanesinden VPULSE elemanını alalım. Çalışma alanına yerleştirelim ve bu üretece seri olarak 10k’lık bir direnç bağlayalım. Yerleştirmeyi tamamladıktan sonra üreteceğimiz sinyalin Vpp değerini ve periyodunu belirleyelim.  Bizim üreteceğimiz sinyal 5Vpp 2ms periyotlu alternatif bir kare dalga sinyali olsun.

Sinyalimiz alternatif bir sinyal olduğu için -5 V ile 5 V arasında değerler alacaktır. Bu nedenle V1 değerimize -5V yazıyoruz. Aynı şekilde V2 değerimizde 5V oluyor.

Sinyalimiz kare bir sinyal olduğu için TR ve TF değerlerinin 0 olması gerekmektedir. Ben bu değerleri mümkün oldukça düşük değerlerde tutmak için femtasaniye cinsinden yazıyorum. Yani TR ve TF değerlerimize 0fs yazacağız.

Sinyalimiz t=0 anında başlayacağı için TD değerimizi de aynı şekilde 0fs olarak yazıyoruz.

Periyotumuz 2ms olduğu için PER kısmına 2ms ve bir periyotta iki alternans görmek istediğimiz için PW değerimize 1ms yazıyoruz. Bu değerleri yazdıktan sonra VPULSE değerlerini tamamlamış oluyoruz. Şemamız aşağıdakine benzer bir şema olmalıdır.

Şema

Şemayı oluşturduktan sonra çıkış sinyal grafiğini alalım.

Çıkış Sinyali

Çıkış sinyalimiz yukarıda da görüldüğü gibi alternatif kare bir sinyal olmuştur. Kare dalgayı oluşturduğumuza göre şimdi üçgen dalga oluşturalım. Üçgen dalga oluşturmak için kare dalgayla aynı şemayı kullanacağız. Diğer şemadan farklı olarak sadece VPULSE üretecindeki değerlerimizi değiştireceğiz. Üreteceğimiz sinyal 5Vpp 2ms periyotlu alternatif bir üçgen dalga sinyal olsun.

Kare dalga sinyaliyle aynı şekilde sinyalimiz alternatif bir sinyal olduğu için -5 V ile 5 V arasında değerler alacaktır. Bu nedenle V1 değerimize -5V yazıyoruz. Aynı şekilde V2 değerimizde 5V oluyor.

Sinyalimiz üçgen bir sinyal olduğu için TR ve TF değerlerinin 2ms/2‘den 1ms olması gerekmektedir.Sinyalimiz t=0 anında başlayacağı için TD değerimizi 0fs olarak yazıyoruz.

Üçgen dalga sinyali maksimum noktaya ulaştığı anda negatif yöne döndüğü için PW değerimizin 0 olması gerekmektedir.  Bu nedenle PW değerimize 0fs yazıyoruz.

Periyotumuz 2ms olduğu için PER kısmına 2ms yazıyoruz. Bu değerleri yazdıktan sonra VPULSE değerlerini tamamlamış oluyoruz. Şemamız aşağıdakine benzer bir şema olmalıdır.

Şema

Şemayı oluşturduktan sonra çıkış sinyal grafiğini alalım.

Çıkış Sinyali

Böylelikle en çok kullanılan sinyal türlerini oluşturmuş olduk. Sinüs sinyalini oluşturmak için VPULSE üretecinin yerine VSIN üreteci kullanılmalıdır. VPULSE kullanarak istediğiniz dalga biçimini oluşturabilirsiniz. Yararlı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.