SpaceX Tarihte İlk Kez Kullanılmış Bir Roketi Tekrar Uzaya Gönderdi


SpaceX yıllardır yapmak istediği amacına sonunda ulaşarak daha önceden uzaya gönderilmiş bir roketi tekrar uzaya göndermeyi başardı. Tarihte ilk kez bir roket uzaya ikinci kez gönderildi ve ikisinden de başarıyla ayrıldı.

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Elon Musk kendi deyimiyle tam 15 sene sonra amacına ulaştı. Bilindiği üzere Falcon 9 roketleri daha önce defalarca başarılı iniş gerçekleştirdi. Bu sayede roket üretiminin en maliyetli kısmı olan roketin güçlendirici kısmı tekrar kullanılır hale geldi.

Falcon 9 roketinin görevi SES-10 isimli uyduyu dünyanın 22000 mil üstüne yörüngeye yerleştirmekti.  Bu sayede Güney ve Orta Amerika’nın çoğuna televizyon ve internet sağlanacaktı. Normal şartlarda Falcon 9 roketiyle bir uydu göndermenin maliyeti 62 Milyon Dolar iken daha önceden kullanılmış bir Falcon 9 roketi ile uydu göndermek yaklaşık %30 tasarruf sağlıyor. Bu da şirketler için 18 Milyon Dolar tasarruf anlamına geliyor.

Tabi ki bir Falcon 9 roketinin tekrar kullanılması için bir dizi kontrolden geçmesi gerekiyor. Kullanılmış bir roket 4 ay süren bakım ve test sürecinden sonra tekrar kullanılabilir hale geliyor. SpaceX bu süreyi kısaltabilmek üzerine çalışmalarına devam ediyor.

SES-10 uydusunun gönderilişini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.