STL Formatı Nedir? Ücretsiz .STL Kaynakları

.STL, 3 boyutlu bir nesnenin düzenini açıklayan veriler içeren bir dosya formatıdır. Genellikle bilgisayar destekli tasarım programları aracılığı ile oluşturulurlar. Şimdilerde oldukça popüler olan bu format özellikle de 3D yazıcıların gelişmesiyle birlikte birçok CAD programına entegre olmaya başladı. Günümüzde hızlı prototipleme, 3D yazıcı ve dijital üretim sektörlerinde yoğun bir şekilde kullanılmakta olan bu dosya formatının açılımı “STereoLithography” şeklindedir ancak bazı kaynaklarda “Standard Triangle Language” veya “Standard Tessellation Language” olarak da geçer.

.STL formatı yazılımsal açıdan 3D prototipleme için en iyi iş akışı sağlayan, fiziksel objelerin üretiminde 3D model datasını standart bir veri biçimi olarak saklayan yaklaşık 30 yıllık geçmişe sahip bir formattır. Çalışma prensibi söz konusu katı modelin yüzey geometrisini çok çok küçük üçgencikler haline getirerek yeniden oluşturmaktır. Basit modellerde birkaç üçgen yeterli olabilir fakat yüksek çözünürlük gereken durumlarda katı model yüzeyi milyonlarca üçgene bölünebilir. Model yüzeyindeki üçgenlerin artması çözünürlüğü yükseltip, parça kalitesini ve detayını arttırır ancak dosya boyutunun da büyümesini sağlar.

.STL formatının yazdırılabilir olması için tasarlanan modelin mutlaka bir katı model olması gereklidir. Çünkü sadece yüzey çalışılan bir tasarımda duvar kalınlığı sıfırdır bu yüzden bu modeli üretmek imkansızdır. Minimum duvar kalınlığı her yazıcıda değişir bundan dolayı üretmek istediğiniz modeli önce kullanacağınız yazıcının özelliklerine göre kontrol etmeniz gereklidir.

.STL formatlı model ile çıktı alabilmek için “Slicer” adı verilen 3D yazıcı ara yüz programına ihtiyacınız vardır. Bu program 3 boyutlu modelinizi girmiş olduğunuz parametrelere göre dilimlere ayırır. Böylece 3D yazıcı modeli katmanlar halinde oluşturarak katı model haline getirir. Bu katmanlar GCODE formatındadır. GCODE formatı 3D yazıcının katı modelleri oluşturmak için kullandığı dildir.Peki gelelim bu .STL formatının kullanılmasına. Çeşitli CAD programları ile örneğin Catia, Solidworks gibi kendi tasarımlarınızı yapıp katı modellerinizi oluşturabilir ve bunları direk .stl formatında kaydederek 3D yazıcıda kullanabilirsiniz. Fakat CAD programı kullanmayı bilmiyorsanız veya çevrenizde tasarım yaptırabileceğiniz biri yok ise hazır tasarımlar da kullanabilirsiniz. Birçok ücretsiz kütüphane sayesinde hazır tasarımları 3D yazıcılarınızda rahatlıkla basabilirsiniz.

Hazır .STL Dosyaları İçin Çeşitli Ücretsiz Kaynaklar

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/

Grabcad: https://grabcad.com/

Autodesk 123d: http://www.123dapp.com/

Nunus: http://www.nunus-world.com/

Yeggi: http://www.yeggi.com/

Instuctables: http://www.instructables.com/

NASA: https://nasa3d.arc.nasa.gov/models/printable

3D Warehouse: https://3dwarehouse.sketchup.com/

YouMagine: https://www.youmagine.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.