TÜMOSAN İlk Yerli Dizel Motoru Üretti

Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN), Türk mühendisler ile yerli ve milli ilk dizel motoru üretmeyi başardı.

2012 yılında Tübitak desteğiyle Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirme Projesine başlayan TÜMOSAN, 40 yıldan fazla tecrübesiyle ilk yerli dizel motoru üretti. Hali hazırda 45-185 beygir güç aralığında dizel motor üretimine de devam eden TÜMOSAN, yerli dizel motoru 2012 yılında başlayan proje kapsamında 5 senelik bir süreçte üretti.

Geçtiğimiz yıl ilk başarılı ateşleme denemesi gerçekleştirilen yerli dizel motorun şu an için 4 silindirli 4.5 litre ve 6 silindirli 6.8 litre olmak üzere iki tasarımı bulunmakta.  Aynı zamanda mühendisler 4 silindirli 5.2 litre ve 6 silindirli 7.8 litre versiyonları üzerinde de tasarım ve analiz çalışmalarına devam ediyor.

Öte yandan Ar-Ge çalışmaları için doktora ve yüksek lisans seviyelerinde mühendislerden oluşan ekip bir sonraki adımda 6 silindirlik 9 litre dizel motor ve V8 ile V10 olmak üzere 450-1000 beygir güç aralığında askeri ve ticari alanda kullanılacak motorları üretmek için çalışmalara devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.