MIT Boş Anlarımızda Dil Öğrenmemizi Sağlayacak Uygulama Geliştirdi: WaitSuite

Massachusetts Institute of Technology tarafından bekle ve öğren mimarisiyle geliştirilen uzun dönem hafızasını tetikleyen bir uygulama yapıldı. Uygulamanın adı WaitSuite.

WaitSuite, MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilmiş gün içerisinde boş geçen saniyelerimiz arasında kullanabileceğimiz basit ve pratik bir uygulama. Yazılım geliştiricileri, geçtiğimiz ay Bilgisayar-İnsan Etkileşimi Üzerine İşlemler kitabında yayınlanan bir makalede, söz konusu mimaride “bekleme ve öğrenme” yöntemi kullandıklarını ifade ediyor. Yani Wi-Fi bağlantısı kurarken, e-posta yollarken, SMS yollarken, asansör tuşuna basarken veya telefona içerik yüklerken yeni bir dil öğrenilebilir.

WaitSuite herhangi bir işlem yaparken bir anda karşımıza çıkıp ekrana sabitleniyor ve sadece doğru cevabı girdiğimizde ekran küçülüyor. Örneğin Almanca bir kelimenin İngilizce karşılığını doğru verdiğiniz takdirde ekran küçülüyor ve bu esnada uzun süreli hafızanız tetikleniyor. WaitSuite tüm akıllı telefonlara yerleştirilebiliyor. Şu ana kadar WaitSuite kullananlarda iki haftada ortalama 57 yeni kelime öğrendiği gözlenmiş. MIT araştırma ekibi bu projeden fizik, matematik, tıp gibi birçok alanda faydalanılabileceğini düşünerek projeyi geliştirmeye devam ediyorlar.

Yayınlanan tanıtım videosu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.