Yeni Nesil İşlemcilere Gelen Güncellemeleri Windows 7 ve 8.1’de Yüklemenizi Sağlayan Yama Yayınlandı

Microsoft son dönemde özellikle Windows 10 işletim sisteminin daha yaygın kullanılmasını sağlamak maksadıyla yeni nesil işlemcilere gelen güncellemelerin eski nesil sistemlerde çalışmasını engellemeye başladı ve birçok yazılım desteğini de eski nesil sistemlerden yavaş yavaş çekmeye başladı. 7.nesil işlemcilerin yaygınlaşmasıyla Microsoft da eski nesil sistemlere yazılım güncelleme engeli koymaya başladı. Fakat bu engel bir GitHub kullanıcısı tarafından kırıldı.

Windows Update KB4012218 (Mart 2017) güncellemesinden itibaren başlayan kısıtlamadan sonra Intel Kaby Lake ve AMD Bristol Ridge CPU kullanıcıları artık hiçbir yazılım güncellemesi alamadılar. Normalde Windows 10’a geçmeden yeni güncellemeleri alamayacak kullanıcılar için bu kısıtlamayı aşmak artık mümkün.

GitHub kullanıcısı Zeffy, KB4012218’in yayınlanmasından sonra bir yama oluşturarak bu sorunu ortadan kaldırdı. Komut dosyaları, Windows .dll dosyalarına yama atarak CPU sürüm kontrolünü atlayıp, 7. nesil CPU’lar çalıştıran Windows 7 ve 8.1 bilgisayarlara güncelleme sunarak çalışıyor.

Dört komut dosyası GitHub’da açık kaynaklı olarak kullanıma hazır. Eğer yamayı yapan Zeffy’nin herhangi bir kötü amaçlı yazılım yazmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız her ihtimale karşı kullanmadan önce bir geri dönüşüm noktası oluşturmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde yüklemiş olduğunuz yamaları geri alabilir sisteminizi eski haline dönüştürebilirsiniz. Gerekli yamalara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.